Hipotireoza odnosno usporena aktivnost štitaste žlezde je značajan i ozbiljan zdravstveni problem koji neretko rezultira prekomernom težinom, gojaznošću i dovodi do otežanog mršavljenja i regulacije telesne težine. Postoje tri glavna faktora koji u hipotireozi vode u začaran krug u nastojanju da se izgube suvišni kilogrami.
Opstipacija ili hroničan zatvor koji je praćen osećajem nadutosti i lošeg varenja.
Napadi prejedanja su povezani sa osećajem umora i klonulošću, nedostatkom energije, što je posledica hormonski izazvanog snižavanja bazalnog metabolizma
Napadi prejedanja namirnicama bogatim jednostavnim ugljenim hidratima (kao brzim i visokokaloričnim izvorima energije). Nakon unosa takvih, visokokaloričnih namirnica dolazi do takozvane postprandijalne depresije, koja na kraju rezultira opštim usporavanjem metabolizma.
Smanjiti unos ugljenih hidrata
Kod hipotireoze ne postoji čarobna formula ili jednostavna dijeta koja rešava problem prekomerne težine preko noći. Prvi korak je izbacivanje preteranog unosa ugljenih hidrata koji u najvećoj meri dolaze iz hleba, testenine, pirinča, kolača, zaslađenih sokova. Ugljene hidrate u ishrani treba uzimati u vidu neskrobnog voća, povrća i žitarica kao što su ovas, heljda, kinoa, proso, ječam i raž. Preteran unos ugljenih hidrata opterećuje insulinsku aktivnost koja je u hipotireozi smanjena.
Odsustvo fizičke aktivnosti dodatno usporava metabolizam koji je zbog poremećaja žlezde u osnovi usporen. Masti su jako bitne kod hipotireoze, tako da suncokretovo i sojino ulje treba ograničiti u ishrani, a povećati unos hladno ceđenog maslinovog ulja, kao i unos plave ribe. Dobar je izbor laneno ulje, lanene semenke i omega-3 masne kiseline iz badema, oraha i lešnika.
Primed 7 tireomed preporučuje se svim osobama koje imaju povećanu potrebu za nadoknadom joda, a posebno osobama sa smanjenom funkcijom štitaste žlezde. Primed 7 preparat pomaže u tretmanu simptoma koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao što su suva kosa, koža, suvi i lomljivi nokti. Takođe, povoljno deluje i na usporeni metabolizam, koji je često veliki problem osobama koje imaju oslabljenu funkciju štitaste žlezde
Uzroci gojaznosti kod hipotireoze!
Hipotireoza česta u menopauzi
Menopauza je period u kome se gasi funkcija jajnika prirodnim putem, usled starenja, odnosno hirurške intervencije – operativnog uklanjanja jajnika. Funkcija jajnika može biti ugašena usled bolesti drugih organa, a pre svega kao posledica bolesti centralnog nervnog sistema, i to male žlezde u mozgu koja se zove hipofiza.
U našim krajevima menopauza najčešće nastaje između 48. i 52. godine života. Ređe se dešava da menopauza nastaje u mlađem životnom dobu, tj. pre 40. Simptomi su raznovrsni i mogu se podeliti u nekoliko grupa, ali je osnovna podela na rane i kasne simptome i znake menopauze.
U rane simptome spadaju promena raspoloženja, koja može da bude u vidu nervoze ili depresije, zaboravnost, valunzi praćeni preznojavanjem u toku dana, ili samo preznojavanja pred zoru, pojačan apetit, povećanje telesne težine, pre svega na račun stvaranja masnog tkiva u predelu trbuha i struka. Ciklusi su pri tom ili neredovni, jednom u dva do tri meseca, ili su potpuno prestali. Često se javljaju mokraćne infekcije i nemogućnost zadržavanja mokraće pri kijanju, kašljanju ili smehu. Kasni simptomi su ateroskleroza i osteoporoza.
Bolesti štitaste žlezde veoma često počinju sa menopauzom. Štitasta žlezda nalazi se na prednjoj strani vrata i u vidu leptira pokriva dušnik, neposredno ispod Adamove jabučice. Funkcija ove žlezde veoma je značajna za metabolizam i funkciju mnogih organa, pre svega mozak i srce, ali se poremećaj u lučenju hormona ove žlezde odražava na čitav organizam.
Poremećaj funkcije ove žlezde može se manifestovati lučenjem manje količine hormona, kada nastaje hipotireoza, ili veće količine hormona, kada nastaje hipertireoza.
Povećanje telesne težine, pospanost, suva koža i zaboravnost koji se javljaju nakon prestanka menstrualnog ciklusa – mogu ukazivati na hipotireozu. Ona u periodu menopauze nastaje najčešće kao posledica toga što organizam stvara antitela sopstvene žlezde koja počinje slabije da luči hormone. Usled toga dolazi do sklonosti ka povećanju telesne težine, koža je suva i peruta se, nokti lomljivi, kosa krta i opada, usporeno je pražnjenje creva, što se manifestuje hroničnim zatvorom, a pospanost i zaboravnost su uobičajeni znaci hipotireoze.
Dijagnoza se lako postavlja – na osnovu merenja hormona (FT4 i TSH) i na osnovu ultrazvuka štitaste žlezde. Terapija je jednostavna jer se svodi na svakodnevno uzimanje tableta hormona. Ove tablete nisu štetne za organizam, jer nadoknađuju ono čega nema, ali je terapija u 99% slučajeva doživotna.
Kontrole kod nadležnog endokrinologa obavljaju se jednom u 2-4 mesec.
Primed 7 tiromed Redovnom upotrebom preparata obezbeđuje se optimalan dnevni unos joda, što povoljno utiče na sve ćelije, organe i sisteme za čiji rad je jod neophodan.PRIMED 7 pomaže u tretmanu simptoma koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao što su suva kosa, koža, suvi i lomljivi nokti,pospanost, usporen rad creva… Takođe, povoljno deluje i na usporeni metabolizam, koji je često veliki problem osobama koje imaju oslabljenu funkciju štitaste žlezde. Kod žena, pored blagotvornog dejstva na štitastu žlezdu, jod ima značajno zaštitno dejstvo i na tkivo dojke i jajnika, što je jako važno ženama u menopauzi.
Posledice neadekvatnog lečenja hipotireoze
Osećate li umor svakog dana, magli vam se vid, gojite se, hvata vas jeza ili gubite kosu? Ili vam se dešava suprotono: često se zadihani, oznojeni, uznemireni? Mogući krivac je tiroidea ili štitasta žlezda. Važno je da problem otkrijete na vreme, jer uz odgovarajuće lečenje možete izbeći ozbiljne zdravstvene probleme.
Opšte informacije
Tiroidna žlezda ima oblik leptira, nalazi se u donjem delu vrata ispod Adamove jabučice i proizvodi hormone koji regulišu brzinu metabolizma. Poremećaj njenog rada usporiće ili ubrzati metabolizam, jer remeti proizvodnju tiroidnih hormona. Kada je njihov nivo prenizak ili previsok, dolazi do brojnih simptoma.
Lečenje hipotireoze
U većini slučajeva sprovodi se pomoću hormona štitne žlezde u vidu pilula, a poboljšanje je primetno obično u roku od nekoliko nedelja. Dugoročan tretman povećava energiju, a smanjuje nivo holesterola i težinu. Većina bolesnika mora da uzima terapiju do kraja života.
Dijagnostika poremećaja rada štitne žlezde sprovodi se pomoću testa krvi koji meri nivo tireostimulišućeg hormona (TSH). Ako je visok, to obično znači da je funkcija štitne žlezde suviše niska (hipotireoza), a ako je nizak, štitna žlezda je preterano aktivna (hipertireoza). Na zahtev lekara proverava se i nivo drugih tireoidnih hormona u krvi.
Najčešći uzrok hipotireoze
Smatra se da je najčešći uzrok hipotiroidizma Hašimotova bolest. To je autoimuni poremećaj u kojem telo napada štitnu žlezdu. Rezultat je oštećenje tiroidne žlezde, pri čemu ona ne proizvodi dovoljno hormona. Hašimotova bolest je često nasledna.
Ova žlezda se nalazi u mozgu i proizvodi pomenuti TSH, koji stimuliše rad štitne žlezde. Ako ga hipofiza ne proizvodi dovoljno, nivo tiroidnih hormona će pasti. Ostali uzroci su privremeno zapaljenje štitne žlezde ili lekovi koji utiču na njenu funkciju.
Posledice neadekvatnog lečenja
Ako se ne leči, posledice ovog oboljenja su visok nivo holesterola i povećan rizik od moždanog udara i infarkta. U težim slučajevima nizak nivo tiroidnih hormona može izazvati gubitak svesti i po život opasan pad telesne temperature.
Primed 7 tireomed Prirodan sastav preparata obezbeđuje dobru apsorpciju joda. Redovnom upotrebom preparata obezbeđuje se optimalan dnevni unos joda, što povoljno utiče na sve ćelije, organe i sisteme za čiji rad je jod neophodan. PRIMED 7 pomaže u tretmanu simptoma koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao što su suva kosa, koža, suvi i lomljivi nokti. Takođe, povoljno deluje i na usporeni metabolizam, koji je često veliki problem osobama koje imaju oslabljenu funkciju štitaste žlezde.
Problemi sa štitastom žlezdom
Da li Vas muči umor svakog dana? Da li Vam se magli vid, ili se gojite, da li vas hvata jeza, ili gubite kosu? Ili Vam se možda dešava suprotno: Da li ste često ubrzani, znojavi ili uznemireni? Moguće je da je krivac vaša štitasta žlezda. Ovaj veliki regulator tela i uma ponekad se poremeti, naročito kod žena. Odgovarajuće lečenje je od kritične važnosti da se osećate najbolje što možete i da izbegnete ozbiljne zdravstvene probleme.
Simptom:Gojenje ili mršavljenje
Neobjašnjiva promena u telesnoj težini je jedan od najčešćih znakova poremećaja funkcije štitaste žlezde. Gojenje može biti signal niskog nivoa hormona štitaste žlezde, stanja koje se naziva hipotireoidizam. Nasuprot tome ako se u telu proizvodi više tiroidnih hormona nego što je potrebno, možete neočekivano izgubiti na težini. Ovo stanje je poznato kao hipertireoza. Hipotireoza je daleko češća pojava.
Simptom: Oticanje u vratu.
Otok ili proširenje u predelu vrata je vidljiv znak koji može da ukazuje da nešto nije u redu sa štitastom žlezdom. Ova pojava se može javiti i kod hipotireoze i kod hipertireoze. Ponekad otok na vratu u vidu nodusa može ukazivati na karcinom štitaste žlezde.
Simptom:Promene u pulsu.
Tiroidni hormoni utiču na svaki organ u telu, između ostalog utiču i na to koliko srce brzo kuca. Osobe sa hipotireoidizmom mogu uočiti da im je puls sporiji nego inače. Hipertireoza može izazvati ubrzan rad srca. Ona takođe može izazvati povećan krvni pritisak i osećaj jakog lupanja srca.
Simptom: Promene u energiji ili raspoloženju
Tiroidni poremećaji mogu imati primetan uticaj na nivo energije i raspoloženje. Hipotireoidizam čini da se ljudi osećaju umorno, usporeno ili depresivno. Hipertireoza može izazvati anksioznost, probleme sa spavanjem, nespokojstvo i razdražljivost.
Simptom:Gubitak kose.
Gubitak kose je jedan od znakova da vaš tiroidni hormoni možda nisu u ravnoteži. I hipotireoidizam i hipertireoza mogu dovesti do gubitka kose. U većini slučajeva, kosa ponovo izraste kada se hormoni vrate u normalu ili poremećaj štitaste žlezde izleči.
Simptom: Preosetljivost na hladnoću ili toplotu
Poremećaji štitaste žlezde mogu poremetiti sposobnost tela da reguliše temperaturu. Osobe sa hipotireoidizmom mogu osećati hladnoću mnogo više i češće nego obično. Hipertireoza obično ima suprotan efekat i izaziva preterano znojenje i averziju prema toploti.
Još neki simptomi hipotireoze
Suva koža i lomljivi nokti.
Utrnulost i peckanje u rukama.
Zatvor.
Obilne menstruacije.
Primed 7 tiromed je prirodan preparat na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha koji se preporučuje u cilju ublažavanja neprijatnih simptoma hipotireoze poput suve kože i kose, lomljivih noktiju, usporenog metabolizma, zatvora… Preparat ne sadrži veštačke aditive i konzervanse. Redovnom upotrebom preparata obezbeđuje se optimalan dnevni unos joda, dovoljan svim ćelijama i organima kojima je ovaj element neophodan za pravilno funkcionisanje. PRIMED 7 je pogodan za vremenski neograničenu primenu, bez neželjenih efekata. Može se koristiti pre uvođenja hormonske supstitucione terapije, ili uporedo sa njom, radi boljeg regulisanja simptoma koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde.
Hipotireoza ili sindrom umorne domaćice
Smanjena funkcija štitaste žlezde (hipotireoza) nastaje kao posledica smanjene produkcije hormona u samoj žlezdi usled oštećenja tkiva žlezde, ili zbog smanjene funkcije hormona iz hipofize (mala žlezda smeštena na bazi mozga koja upravlja radom većine žlezda koje luče hormone) ili hipotalamusa (deo mozga koji upravlja radom hipofize).
Kod novorođenčadi hipotireoza nastaje kao posledica poremećaja u rastu i razvoju organa, pri čemu može da dođe do toga da nedostaje štitasta žlezda, ili antitela iz krvotoka majke dolaze u krvotok ploda tokom intrauterinog razvoja, usled čega se oštećuje štitasta žlezdu ploda i dete se rađa sa smanjenom funkcijom žlezde.
Kod odraslih osoba smanjena funkcija štitaste žlezde može nastati kao posledica operacija žlezde, pri kojoj može biti uklonjen deo žlezde ili žlezda u celini, zračenja regije vrata zbog tumora, najčešće limfnih žlezda vrata ili tumora drugih organa, ali je pri zračenju zahvaćen i vrat, ili, što se najčešće događa, zbog virusne infekcije pri kojoj virus „prevari“ organizam, pa on umesto da stvori odbrambena tela (antitela) na virus, stvori antitela na sopstvene ćelije, tj. ćelije štitaste žlezde. U tim okolnostima, reč je o hroničnom tireoiditisu ili Hashimoto tireoiditisu. Bolest je češća kod žena, posebno u postmenopauznom periodu.
Simptomi hipotireoze u početku su neupadljivi i zbog toga su često bili nazivani sindromom umorne domaćice: hroničan umor, lenjost, suva koža, opadanje kose, pospanost, otoci na rukama i nogama, usporen rad creva (opstipacija), usporen rad srca.
Tokom vremena, simptomi postaju intenzivniji, tako da se može dogoditi da je pospanost izražena u tolikoj meri da osoba koja ima hipotireozu može da zaspi u svakom položaju u kome boravi duže od 10 minuta (stojećem, sedećem).
Kod žena koje su u reproduktivnom periodu dolazi do poremećaja menstrualnog ciklusa, a kod muškaraca do smanjenja libida i impotencije. Zbog neraspoloženja i depresivnog ponašanja, pacijenti mogu zalutati kod neuropsihijatra, ili pak kod kardiologa, zbog usporenog rada srca.
Dijagnoza bolesti postavlja se kontrolom hormona. Terpija je doživotna i podrazumeva uzimanje L-tiroksina, hormona štitaste žlezde, a doza zavisi od kilograma pacijenta.
Primed 7 tiromed pomaže u tretmanu simptoma koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao što su suva kosa, koža, suvi i lomljivi nokti, loše pražnjenje, otoci… Takođe, povoljno deluje i na usporeni metabolizam, koji je često veliki problem osobama koje imaju oslabljenu funkciju štitaste žlezde. Upotreba PRIMED 7 preparata preporučuje se svim osobama koje imaju povećanu potrebu za nadoknadom joda, a posebno osobama sa smanjenom funkcijom štitaste žlezde (Hashimoto tireoiditis ili neki drugi proces na žlezdi koji dovodi do poremećaja funkcije, stvaranja i oslobađanja tireoidnih hormona u cirkulaciju).
Fizikalni nalaz Hašimoto tireoiditisa
Fizikalni nalaz Hašimoto tireoiditisa varira i zavisi od težine hipotireoze, kao i od drugih faktora kao što je na primer starost obolelog. U fizikalnom nalazu mogu se naći: podbulo lice sa periorbitalnim edemom (hipotireoidno lice), hladna, suva, gruba koža na kojoj se mogu naći ožiljci, periferni edemi ruku i nogu kod kojih ne ostaju udubljenja, zadebljali, krti nokti, bradikardija, povećan kvni pritisak (tipično dijastolna hipertenzija), osabljeni miotatički defleksi sa produženom fazom relaksacije, makroglocija, usporen govor i ataksija.
Laboratorijski nalazi kod pacijenata koji boluju od Hašimoto tireoiditisa obuhvataju sledeće:
Serumski nivo TSH: Ovo je osetljiv test tireoidne funkcije. Vrednosti su povišene u hipotireoidizmu zbog Hašimoto tireoiditisa kao i kod primarnog hipotireoidizma.
Serumski nivo slobodnog T4: neophodan u pravilnom interpretiranju nekih kliničkih oblika. Niske vrednosti ukupnog T4 ili slobodnoh T4 sa povećanim vrednostima TSH potvrđuje dijagnozu primarnog hipotireoidizma.
Serumski nivo T3: nizak nivo T3 ili invezno visok nivo T3 mogu pomoći u dijagnostikovanju netireoidnog oboljenja.
Tireoidna antitela: Prisustvo anti TPO antitela ili anti Tg antitela definiše Hašimoto tireoiditis kao uzrok hipotireoidizma. kao što je prethodno rečeno serumski nivo ovih antitela može biti normalan kod 10 – 15 % pacijenata sa Hašimoto tireoiditisom.
Testovi koji slede nisu neophodni u dijagnostikovanju hipitireoidizma, ali se mogu koristiti u proceni komplikacija.
Kompletna krvna slika je značajna jer 30 – 40% pacijenata sa hipotireozom boluje od anemije. Ukupni i frakcionisani lipidni status značajan je zbog povećanja rizika od nastanka koronarne bolesti, zbog povećanja LDL holesterola, ukupnog holesterola i vrednosti triglicerida u serumu. Bazični metaboličku parametri obuhvataju: smanjenu glomerularnu filtraciju, smanjenu filtraciju plazme, smanjen klirens renalne slobodne vode u hipotireozi, što može dovesti do hiponatrijemije. Često su u teškim oblicima hipotireoze povećane vrednosti serumske kreatinin kinaze. Nivoi prolaktina mogu biti povećani u primarnom hipotiroizmu.
Primed 7 tiromed je prirodan preparat na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Redovnom upotrebom obezbeđuje optimalan dnevni unos joda, što povoljno utiče na sve organe i sisteme kojima je jod neophodan za pravilno funkcionisanje. PRIMED 7 pomaže u boljem regulisanju simptoma koji mogu pratiti smanjenu funkciju štitaste žlezde.
Simptomi oslabljene funkcije štitaste žlezde: hroničan zatvor
Opstipacija je jedan od uobičajenih simptoma oslabljene funkcije štitaste žlezde. Ovo je sasvim razumljivo, kada se ima u vidu funkcija hormona koje ova žlezda stvara. Hormoni štitaste žlezde, tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) utiču na regulaciju metabolizma svih ćelija. Kada je nivo tireoidnih hormona nizak, dolazi do posledičnog usporenja metabolizma i drugih procesa u organizmu čoveka. Mišići zida tankog i debelog creva postaju “lenji”, što dovodi do usporenog prolaska hrane i eliminacije stolice. Nekada ovaj problem može biti veoma izražen, da postane nemoguće uspostaviti normalno pražnjenje bez upotrebe neke vrsta laksativa.
Opstipacija kao problem, vrlo je čest problem u opštoj populaciji. Prisustvo opstipacije nije siguran znak da postoji usporen rad štitaste žlezde. Uglavnom se radi o nekom drugom uzroku (npravilna ishrana, fizička neaktivnost). Međutim, ukoliko postoje i drugi simptomi, poput malaksalosti, povećanja težine bez promene u načinu ishrane, depresivnog raspoloženja, nepodnošenja hladnoće, svakako je preporuka ispitati funkciju štitaste žlezde, kako bi se na vreme sprovela odgovarajuća terapija.
Uglavnom, primenom odgovarajuće terapije (hormonska supstituciona terapija), ovi simptomi se postepeno smanjuju i povlače. Od pomoći je i upotreba hrane bogate vlaknima, dovoljan unos vode, redovna fizička aktivnost.
Od prirodnih preparata koji se mogu koristiti kao pomoćno sredstvo u tretmanu oslabljene funkcije štitaste žlezde, preporučujemo preparat PRIMED 7 Tiromed. PRIMED 7 je prirodan preparat na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. PRIMED 7 povoljno deluje na funkciju štitaste žlezde. Kao pomoćno sredstvo u tretmanu oslabljene funkcije štitaste žlezde, PRIMED 7 pomaže u regulisanju pratećih simptoma, kao što su opstipacija, depresivno raspoloženje, suva koža, kosa i nokti.
Kako štitasta žlezda utiče na rad mozga?
Kada štitasta žlezda ne radi pravilno, to uzrokuje česte promene raspoloženja. Međutim, simptomi mogu da budu različiti, u zavisnosti od toga da li žlezda radi usporeno ili ubrzano.
Osobe koji imaju višak tiroidnih hormona veoma su nesrećne, neraspoložene, lako se rasplaču, preosetljive su, pa i pomalo manične. Nasuprot njima, pacijenti s manjkom tiroidnih hormona loše misle, ne povezuju stvari, imaju problema sa koncentracijom i, uopšte, ne funkcionišu kako treba. Ovi simptomi se javljaju među prvima i stoga su možda i najznačajniji znaci poremećaja u radu štitaste žlezde. Svaki poremećaj u radu štitaste žlezde značajno utiče na rad mozga.
Višak hormona tiroidne žlezde lakše se prepoznaje, dok je malo teže identifikovati simptome kod hipotireoze, odnosno kod manjka hormona štitaste žlezde.
Kako se hipotireoza odražava na mentalno zdravlje? Najpre “strada” kratkotrajna memorija – osoba počinje da zaboravlja neke sitnice, gde je šta ostavila, šta je trebalo da uradi… Tek onda se razvijaju veći problemi, kao što je, na primer, mentalna usporenost.
Zbog čega se nepravilnost rada štitaste žlezde odražava na funkciju mozga? Hormoni štitaste žlezde utiču na cirkulaciju krvi u mozgu, i iz toga proizilaze simptomi njihovog viška ili nedostatka. Kad nema hormona štitaste žlezde, posledica toga je smanjen protok krvi kroz mozak. S druge strane, cerebrovaskularna cirkulacija opada jer se smanjuje metabolizam, i svi procesi u njemu, mozak jednostavno manje radi.
Kakve još poremećaje u organizmu izaziva nepravilan rad štitaste žlezde?
Tiroidne bolesti su autoimuna oboljenja, a autoimune bolesti obično idu u paketu. Najčešće sa Hašimotom ide vitiligo, koji je isto autoimuna bolest. Višak i manjak hormona štitaste žlezde takođe loše utiču na mišiće. Karakteristika je slabost natkolenice i nadlaktice, pa pacijenti s hipertireozom imaju veliki problem pri penjanju i silaženju niz stepenice.
Primed 7 tiromed je prirodan preparat, napravljen po proverenoj recepturi, na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Upotreba PRIMED 7 preparata se preporučuje u slučaju potrebe za nadoknadom joda, naročito kod osoba sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde. Svakodnevnom upotrebom PRIMED 7 preparata obezbeđuje se optimalan dnevni unos joda. Blagotvorno deluje na simptome koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao dopuna osnovnoj terapiji.
The post Kako štitasta žlezda utiče na rad mozga? appeared first on HASHIMOTO.
Šta utiče na pojavu hipotireoze?
Suva koža, umor, opšta slabost, otežana koncentracija, zatvor, bolne ili neredovne menstruacije, lomljivost noktiju, natečenost ruku i nogu, neobjašnjivo gojenje, proređene obrve i kosa… Sve su ovo simptomi hipotireoze, stanja nedovoljnog stvaranja hormona štitne žlezde. Najčešći uzrok hipotireoze je hronična upala štitne žlezde – autoimuna bolest hašimoto tiroiditis.
Evo šta sve može da dovede do ovog oboljenja koje doživotno mora da se leči lekovima.
Hroničan stres
Jeste li opterećeni većom količinom stresa na poslu ili kod kuće? Stres je jedan od češćih faktora koji mogu da rezultiraju autoimunom reakcijom oslabljenja imuniteta.
Intolerancija na hranu
Uglavnom je reč o soji, mleku i glutenu kao namirnicama na koje su mnoge osobe netolerantne. Problem je u tome što imunitet reaguje prilikom varenja ovih namirnica i jave se simptomi koji utiču na kvalitet života osobe. Obavezno se podvrgnite pretrazi tolerancije na određene namirnice.
Deficit nutrijenata
Da li je vaše telo snabdeveno dovoljnim količinama sunčevog vitamina (vitamina D), selena, magnezijuma i drugih nutrijenata? Ako je odgovor negativan, vrlo je izvesno da će se to odraziti na vaš imunitet.
Rad creva
Poremećena crevna propustljivost može biti odgovorna za mnoge bolesti i stanja, poput gorušice, zatvora, ali i poremećaja štitne žlezde.
Insulin
Otpornost na insulin i povezana stanja u regulaciji šećera mogu pogoršati bolesti štitnjače, zato je potrebno obratiti posebnu pažnju na njih.
Toksini
Za poremećaj štitne žlezde, takođe, može biti odgovoran i povećan unos teških metala i toksina. Analizirajte svoj režim ishrane i razgovarajte s lekarom kako biste se podvrgnuli pretrazi na metale.
Neravnoteža estrogena
Problemi sa štitnjačom mogući su kod žena čija je ravnoteža estrogena narušena. Zato, bilo bi dobro da svaka dama u dogovoru sa svojim ginekologom redovno proverava nivo ovih hormona.
PRIMED 7 Tiromed je prirodan preparat, napravljen po proverenoj recepturi, na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Upotreba PRIMED 7 preparata se preporučuje u slučaju potrebe za nadoknadom joda, naročito kod osoba sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde. Svakodnevnom upotrebom PRIMED 7 preparata obezbeđuje se optimalan dnevni unos joda. Blagotvorno deluje na simptome koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao dopuna osnovnoj terapiji.
The post Šta utiče na pojavu hipotireoze? appeared first on HASHIMOTO.
Bolesti štitaste žlezde u menopauzi.
Menopauza je period u kome se gasi funkcija jajnika prirodnim putem, usled starenja, odnosno hirurške intervencije – operativnog uklanjanja jajnika. Funkcija jajnika može biti ugašena usled bolesti drugih organa, a pre svega kao posledica bolesti centralnog nervnog sistema, i to male žlezde u mozgu koja se zove hipofiza.
Menopauza najčešće nastaje između 48. i 52. godine života. Ređe se dešava da menopauza nastaje u mlađem životnom dobu, tj. pre 40. Simptomi su raznovrsni i mogu se podeliti u nekoliko grupa, ali je osnovna podela na rane i kasne simptome i znake menopauze.
U rane simptome spadaju promena raspoloženja, koja može da bude u vidu nervoze ili depresije, zaboravnost, valunzi praćeni preznojavanjem u toku dana, ili samo preznojavanja pred zoru, pojačan apetit, povećanje telesne težine, pre svega na račun stvaranja masnog tkiva u predelu trbuha i struka. Ciklusi su pri tom ili neredovni, jednom u dva do tri meseca, ili su potpuno prestali. Često se javljaju mokraćne infekcije i nemogućnost zadržavanja mokraće pri kijanju, kašljanju ili smehu. Kasni simptomi su ateroskleroza i osteoporoza.
Bolesti štitaste žlezde veoma često počinju sa menopauzom. Štitasta žlezda nalazi se na prednjoj strani vrata i u vidu leptira pokriva dušnik, neposredno ispod Adamove jabučice. Funkcija ove žlezde veoma je značajna za metabolizam i funkciju mnogih organa, pre svega mozak i srce, ali se poremećaj u lučenju hormona ove žlezde odražava na čitav organizam.
Poremećaj funkcije ove žlezde može se manifestovati lučenjem manje količine hormona, kada nastaje hipotireoza, ili veće količine hormona, kada nastaje hipertireoza.
Povećanje telesne težine, pospanost, suva koža i zaboravnost koji se javljaju nakon prestanka menstrualnog ciklusa – mogu ukazivati na hipotireozu. Ona u periodu menopauze nastaje najčešće kao posledica toga što organizam stvara antitela sopstvene žlezde koja počinje slabije da luči hormone. Usled toga dolazi do sklonosti ka povećanju telesne težine, koža je suva i peruta se, nokti lomljivi, kosa krta i opada, usporeno je pražnjenje creva, što se manifestuje hroničnim zatvorom, a pospanost i zaboravnost su uobičajeni znaci hipotireoze.
Dijagnoza se lako postavlja – na osnovu merenja hormona (FT4 i TSH) i na osnovu ultrazvuka štitaste žlezde. Terapija je jednostavna jer se svodi na svakodnevno uzimanje tableta hormona. Ove tablete nisu štetne za organizam, jer nadoknađuju ono čega nema, ali je terapija u 99% slučajeva doživotna.
Kontrole kod nadležnog endokrinologa obavljaju se jednom u 2-4 meseca.
Primed 7 tiromed preparat je na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Njegova upotreba se preporučuje u slučaju potrebe za nadoknadom joda, naročito kod osoba sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde.
Kako deluje PRIMED 7?
Prirodan sastav preparata obezbeđuje dobru apsorpciju i iskorišćenost aktivnih sastojaka. Svakodnevnom upotrebom PRIMED 7 preparata obezbeđuje se optimalan dnevni unos joda. Blagotvorno deluje na simptome koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao dopuna osnovnoj terapiji.
The post Bolesti štitaste žlezde u menopauzi. appeared first on HASHIMOTO.
Gojaznost kao posledica hipotireoze
Kod usporenog rada štitaste žlezde, sva hrana koja se unosi kalorijski treba da odgovara oboleloj osobi jer je gojaznost česta posledica hipotireoze. Hipotireoza kod nekih osoba ne dovodi do pojave simptoma, a kod nekih su simptomi jako izraženi. Ipak, najčešći znakovi ovog poremećaja su usporenost, pospanost, anemija, usporen rad srca, povišen holesterol, povećana telesna težina uprkos slabijem apetitu, kao posledica zadržavanja tečnosti.
Primetni su i izrazita zimogrožljivost, bezvoljnost, emocionalna labilnost, zaboravnost, nedostatak koncentracije, depresija, poremećaj menstrualnog ciklusa, opstipacija, hrapav glas. Hipotireoza ostavlja tragove i na koži i kosi. Koža je bleda, suva, zadebljala,opadanje kose je izraženo, javlja se blago oticanje oko očiju i periferni edemi.
Prisustvo nekog od ovih simptoma treba da navede na sumnju na hipotireozu, a prvi korak proveravanja zdravstvenog stanja jeste merenje nivoa TSH i slobodnog tiroksina u krvi. Osobama s hroničnom hipotireozom neophodno je doživotno lečenje sintetskim tiroksinom.
Pazite na kalorije
Iako ne postoji uopštena dijeta kod hipotireoze , obroci treba da imaju dovoljno povrća, voća, žitarica, proteina i zdravih masti. I sve to,treba kalorijski da odgovara oboleloj osobi jer je gojaznost česta posledica usporenog rada štitnjače.
Kako je hipotireoidizam najčešće u vezi sa nedostatkom joda, za njen pravilan razvoj ishranu je potrebno bazirati na prirodnim izvorima ovog elementa.
Jodom su bogati morska so i morska trava, koju je dobro koristiti kao salatu jednom nedeljno, a naravno, sa solju ne treba preterivati jer ona negativno utiče na kardiovaskularni sistem. U ishrani se preporučuje i plava riba – tunjevina, bakalar, bogata omega-3 masnim kiselinama i jodom. Jogurt, grčki jogurt, organsko nemasno mleko i sir odlični su izvori kalcijuma i joda, te i pravi izbor hrane osobama obolelim od hipotireoidizma.
Hrana bogata vlaknima i suplementi na bazi gvožđa i kalcijuma mogu da utiču na apsorpciju lekova, pa se pre njihove upotrebe konsultujte sa lekarom.
Pored joda, na pravilan rad štitaste žlezde utiče i selen, a njime su bogati brazilski orah, losos, mlečni proizvodi, beli i crni luk, semenke suncokreta. Cink pospešuje regulaciju hormona i smanjuje simptome hipotireoze, a sasvim dovoljno ga ima u junetini i ćuretini, rakovima i škampama. Jaja su superhrana bogata i selenom i cinkom.
Osobe sa ovim poremećajem štitaste žlezde u ishranu treba da uključe što više biljaka bogatih antioksidantima i elektrolitima, naročito natrijumom i kalijumom. Zato je važno konzumirati godži bobice, borovnice, brusnice, kao i bundevu, paradajz, paprike, celer, šargarepu, krastavce…
Nikako industrijska hrana!
Previše vlaknaste hrane, više od 35 grama dnevno, može imati loš uticaj kod usporenog rada štitaste žlezde, odnosno može nepovoljno uticati na medikamente koji se daju u terapiji bolesti ali to ne znači da vlakna treba sasvim isključiti iz ishrane. Naprotiv, poželjna su jer osobe obolele od hipotireoze često muči opstipacija, pa hrana bogata dijetetskim vlaknima može da ubrza varenje.Uravnotežena ishrana, kada se konzumira uz propisanu terapiju, može olakšati simptome hipotireoidizma, što nikako ne znači da zamenjuje lekove koje propisuje endokrinolog. Važno je namirnice pažljivo birati da ne bi došlo do njihove interakcije sa lekovima.
Izbegavajte
Previše vlaknaste hrane, kruške, breskve i jagode, gotova jela, brzu hranu, masne sireve, kafu, soju, karfiol, kelj, brokoli i kupus, cigarete i alkohol
Koristite
Plavu riba, tunjevinu, bakalar, jogurt, grčki jogurt, brazilski orah, losos, beli i crni luk, junetinu i ćuretinu, rakove i škampe, jaja, godži bobice, borovnice, bundevu, paradajz
Gotova jela, brza hranu i sva industrijska hrana se ne preporučuju jer sadrže prevelike količine soli i skrivenih masnoća, kao i aditive koji mogu negativno uticati kod upale štitne žlezde.
Primed 7 tiromed je prirodan preparat, napravljen po proverenoj recepturi, na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Upotreba PRIMED 7 preparata se preporučuje u slučaju potrebe za nadoknadom joda, naročito kod osoba sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde.
Kako deluje PRIMED 7?
Svakodnevnom upotrebom PRIMED 7 preparata obezbeđuje se optimalan dnevni unos joda. Blagotvorno deluje na simptome koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao dopuna osnovnoj terapiji.
The post Gojaznost kao posledica hipotireoze appeared first on HASHIMOTO.
Normalizujte rad štitaste žlezde!
Hipotireoza je autoimuna bolest koja uzrokuje smanjenje hormona štitaste žlezde (T3,T4). Najčešci uzroci ovog poremećaja su nedostatak joda u hrani, kao i Hašimotov sindrom (hronična upala štitaste žlezde). Uopšteno su sva autoimuna oboljenja sedam puta češća kod žena nego kod muškaraca, pa zato i od ove vrsta poremećaja štitaste žlezde veći rizik od oboljevanja imaju žene. Karakteristični simptomi su:
- Pospanost, bezvoljnost
- Gojaznost
- Bledilo kože
- Suva kosa
- Promuklost glas
- Smanjenje libda
- Poremećaj menstrulnog ciklusa
- Sterilitet
- Hladnoća
Osim toga neki od simptoma mogu biti usporenost, problem sa zatvorom, nadutost stomaka…
Ishrana kod obolelih od hipoterioze
Ishrana kod hipoterioze potrebno je da se zasniva na namirnicama koje podstiču rad štitne žlezde, sa dodatkom namirnica koje sadrže jod.
Ono sto treba praktikovati jeste povišen unos voća, povća, žitarica, mahunarki, piletine i ćuretine. Pored toga vrlo je važno unosti sto više morskih plodova i ribe jer su ove namirnice bogate jodom.
Osobe obolele od hipoterioze su sklone zatvoru, s toga se preporucuje da unose što više filtrirane vode i da svakodnevno praktikuju unos hrane sa najmanje 30g dijetnih vlakana. Poznato je da vlakna pokreću creva i ubrzavaju metabolizam. Namirnice koje preporučujemo su integralni hleb i peciva, pasulj, grašak, sočiva, spanać, jabuke, riba.
Rizici za obolele od hipotireoze
Pojedine namirnice otežavaju resorpciju joda, što može ugroziti žlezdu zato se ne preporučuje povišen unos kupusa, semenki od lana, kikirikija, senfa, soje …
PRIMED 7 Tiromed je prirodan preparat, napravljen po proverenoj recepturi, na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Ne sadrži veštačke boje, konzervanse i druge aditive.Upotreba PRIMED 7 preparata se preporučuje u slučaju potrebe za nadoknadom joda, naročito kod osoba sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde.
Kako deluje PRIMED 7?
Prirodan sastav preparata obezbeđuje dobru apsorpciju i iskorišćenost aktivnih sastojaka. Svakodnevnom upotrebom PRIMED 7 preparata obezbeđuje se optimalan dnevni unos joda. Blagotvorno deluje na simptome koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao dopuna osnovnoj terapiji.
The post Normalizujte rad štitaste žlezde! appeared first on HASHIMOTO.
Simptomi oslabljene funkcije štitaste žlezde: Hroničan umor
Hroničan umor, pospanost, bezvoljnost mogu biti nespecifični simptomi oslabljene funkcije štitaste žlezde. Nespecifični simptomi su oni koji mogu postojati kod više različitih poremećaja, tako da njihovo postojanje ne ukazuje direktno na jednu vrstu problema, već se moraju istražiti drugi simptomi i parametri, kako bi se utvrdio tačan uzrok njihovog postojanja.
Hroničan umor može postojati kod prekomernog i dugotrajnog psihičkog ili fizičkog napora, sa nedovoljno sna i odmora u dužem vremenskom periodu. U ovom slučaju, hroničan osećaj umora predstavlja normalnu reakciju organizma na nedostatak odmora i sna.
Kada treba obratiti pažnju?
Ukoliko niste izloženi povećanom psiho-fizičkom naporu, dovoljno spavate i imate redovne periode odmora, a ipak se i dalje osećate umorno, malaksalo, kao da se nikako ne možete dovoljno naspavati, ovaj simptom zahteva dalje ispitivanje. Česte potrebe za “dremanjem” u toku dana, povećana potreba za energetskim napicima (kafa i dr.) mogu takođe ukazivati na postojanje hroničnog umora.
Štitasta žlezda preko hormona koje stvara (T3 i T4) utiče na funkcionisanje celog organizma. Hormoni štitaste žlezde kontrolišu sve metaboličke procese koji se odvijaju u našem telu. Da bi se ovi procesi normalno odvijali, neophodna je optimalna količina tireoidnih hormona. Kod oslabljene funkcije štitaste žlezde (hipotireoidizam) smanjena je koncentracija tireoidnih hormona u cirkulaciji, što će vremenom dovesti do pojave manje ili više izraženih simptoma.
Smanjena količina tireoidnih hormona dovodi do usporavanja svih metaboličkih procesa u organizmu, što se manifestuje odgovarajućim simptomima. Hroničan umor u ovom slučaju nastaje usled nedovoljnog stvaranja energije za obavljanje uobičajenih aktivnosti. Praćen je stalnim osećajem pospanosti i potrebom za čestim i produženim periodima odmora. Vremenom, ovim simptomima se mogu priključiti i osećaj bezvoljnosti, nezadovoljstva, psihičke “otupelosti”.
Retko kada se na osnovu samo ovih simptoma posumnja na postojanje hipotireoidizma. Obično je potrebno da budu prisutni i drugi simptomi oslabljenog rada štitaste žlezde da bi se sprovele odgovarajuće analize. Nekada se slučajno, u toku rutinskih analiza otkrije problem u radu štitaste žlezde, pa se tek onda obrati pažnja na simptome koji su prisutni duže vremena unazad.
Kako se rešiti hroničnog umora koji je posledica hipotireoidizma?
Osnovni način je svakako da se utiče na normalizaciju nivoa tireoidnih hormona. Ukoliko je funkcija štitaste žlezde nepovratno narušena, jedini način nadoknade hormona je njihova primena u obliku tableta. Nadoknadom hormona koji nedostaju očekuje se normalizacija svih simptoma koji su nastali kao posledica njihovog nedostatka.
Ukoliko postoji samo blago snižena funkcija štitaste žlezde, vaš lekar se može odlučiti da se u određenim vremenskim razmacima prati napredovanje poremećaja, pa se u slučaju potrebe uvodi hormonska supstitucina terapija. U međuvremenu, mogu se sprovoditi određene mere koje mogu da olakšaju neugodne simptome i utiču na očuvanje funkcije štitaste žlezde.
Primena vitamina, minerala i drugih suplemenata, uz prilagođavanje ishrane, može pomoći u očuvanju funkcije štitaste žlezde i uticati na usporavanje napredovanja stanja koje narušava njenu funkciju. To se pre svega odnosi na Hashimoto tireoiditis, hronično nezarazno oboljenje štitaste žlezde, koje je i najčešći uzrok hipotireoidizma.
PRIMED 7 Tiromed je prirodan preparat, napravljen po proverenoj recepturi, na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Ne sadrži veštačke boje, konzervanse i druge aditive.
Upotreba PRIMED 7 preparata se preporučuje u slučaju potrebe za nadoknadom joda, naročito kod osoba sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde (Hashimoto tireoiditis ili neki drugi proces koji uzrokuje oslabljenu funkciju štitaste žlezde).
PORUČITE PRIMED 7 ONLINE: http://primed7.hashimoto.rs/
The post Simptomi oslabljene funkcije štitaste žlezde: Hroničan umor appeared first on HASHIMOTO.
Peruanska maka i tretman hipotireoze
Štitasta žlezda je u obliku štita ili leptira i nalazi se u vratnom delu neposredno ispod grkljana, a ispred i sa strane dušnika. Funkcionalno utiče na gotovo sve metaboličke procese u organizmu
Hipotireoza – simptomi
Hipotireoza je stanje u kome štitasta žlezda ne proizvodi dovoljno svojih hormona. Nizak nivo hormona utiče na čitav organizam: usporava metabolizam sa posledičnom gojaznosti, umanjuje opšti nivo energije i raspoloženja, stvara neprijatne simptome poput osećaja hladnoće, opadanja kose, zatvora ili menstrualnih tegoba. Ukoliko se ne leči, hipotireoza može negativno uticati na nivo holesterola i tokom vremena povećati šanse za razvoj srčanog ili moždanog udara.
Štitna žlezda – lečenje
Najčešći uzrok smanjenog rada štitaste žlezde je Hashimoto tireoiditis, autoimuna bolest kod koje sam organizam preko imunog sistema “napada” štitastu žlezdu, postepeno dovodeći do njenog propadanja i nedovoljne produkcije potrebnih hormona.
Terapija hipotireoidizma podrazumeva uzimanje lekova sa sintetičkim hormonima štitaste žlezde što vremenom može umanjiti većinu negativnih simptoma
Hipotireoidizam i sindrom policističnih jajnika
Prema određenim istraživanjima, i podacima iz lekarske prakse, izvestan broj žena koje pate od hipotireoze ima takođe i problema sa štitastom žlezdom. Naime, hipotireoidizam preko određenih mehanizama može voditi povećanju slobodnog testosterona koji ima negativan uticaj na tok menstrualnog ciklusa i stvaranje cisti na jajnicima.
Dalje, neprimećeno prisustvo blažih oblika hipotireoidizma može kod žena značajno otežati kontrolu telesne mase i sprečiti adekvatnu redukciju gojaznosti, uprkos konstantnim dijetama i programima fizičke rekreacije. Kao što znamo, gojaznost je česta uzgredna pojava kod sindroma policističnih jajnika i pogoršava njegove negativne simptome.
Primed maka i hipotireoidizam
PRIMED maka blagotvorno deluje na zdravlje štitaste žlezde, pa se može koristiti kao dopuna terapiji poremaćaja štitaste žlezde, kao i za održavanje njene funkcije. Proizvodnja i sekrecija hormona štitaste žlezde su pod kontrolom tiroidno-stimulišućeg hormona hipofize. Često stres, hronična iscrpljenost i nepravilna ishrana mogu imati negativan uticaj na pravilan rad hipofize što može voditi nepravilnostima u funkcionisanju endokrinog sistema koji uključuje i štitastu žlezdu. Peruanska maka ima izraženo adaptogeno dejstvo. Adaptogeni pomažu organizmu da se odupre stresu ili da se oporavi nakon delovanja stresogenih faktora. Takođe, povećavaju nivo psiho-fizičke izdržljivosti. Maka ima dokazano blagotvorno dejstvo na osovinu hipotalamus-hipofiza, tokom vremena “osvežava” rad endokrinog sistema čime se održava funkcija štitaste žlezde.
The post Peruanska maka i tretman hipotireoze appeared first on HASHIMOTO.
Uz PRIMED 7, nakon 6 meseci, rezultati su potpuno normalni!
Od prošle godine imala sam problema sa smanjenom funkcijom štitaste žlezde. Simptomi zbog kojih
sam se obratila lekaru bili su brzo zamaranje, pospanost, nisam imala volje da radim. Nisam imala volje, jednostavno, ni za šta.
Dali su mi terapiju, ali ja nisam bila zadovoljna ni nakon tri meseca. Jednostavno, lekovi nisu zadovoljavali moju želju za što bržim ozdravljenjem.
Čula sam za PRIMED 7 i počela da ga koristim, pored terapije.
Prvi rezultati su bili vidljivi već nakon dva meseca. Nakon 6 meseci moji su rezultati kompletno normalni.
Prezadovoljna sam, aktivna, bavim se rekreacijom tri puta nedeljno, obavljam svoje poslove u domaćinstvu, posvećena sam svojoj deci, unucima, prijateljima, jednostavno, drugačije gledam na život.
Anastasija Stanić,
Smederevo
Pogledajte video iskustvo naše korisnice Anastasije:
PORUČITE PRIMED 7 ONLINE: http://primed7.hashimoto.rs/
PRIMED 7 Tiromed je prirodan preparat, napravljen po proverenoj recepturi, na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Ne sadrži veštačke boje, konzervanse i druge aditive.
Upotreba PRIMED 7 preparata se preporučuje u slučaju potrebe za nadoknadom joda, naročito kod osoba sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde (Hashimoto tireoiditis ili neki drugi proces koji uzrokuje oslabljenu funkciju štitaste žlezde).
The post Uz PRIMED 7, nakon 6 meseci, rezultati su potpuno normalni! appeared first on HASHIMOTO.
Posle prvog meseca upotrebe PRIMED 7, osetila sam poboljšanje!
Primed 7 koristim dva mjeseca. Imam probleme sa štitnom žlijezdom i već tri godine koristim tablete Letrox 100. Tablete sam redovno uzimala po upustvu, međutim i pored toga nalazi nisu bili u redu. Za preparat Primed 7 sam saznala preko interneta i rješila da ga pokušam koristiti kao dopunu tabletama. Posle prvog meseca upotrebe Primed 7 osjetila sam poboljšanje a nakon drugog meseca nalazi su bili u granici normalnih vrednosti. Nastaviću da koristim preparat Primed 7 i preporučujem svima koji imaju isti problem sa štitnom žlijezdom (umanjen rad štitne žlijezde) da poruče preparat, neće se pokajati.Hvala.
Marica Gužvić
Šekovići, BiH
PORUČITE PRIMED 7 ONLINE: http://primed7.hashimoto.rs/
PRIMED 7 Tiromed je prirodan preparat, napravljen po proverenoj recepturi, na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Ne sadrži veštačke boje, konzervanse i druge aditive.
Upotreba PRIMED 7 preparata se preporučuje u slučaju potrebe za nadoknadom joda, naročito kod osoba sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde (Hashimoto tireoiditis ili neki drugi proces koji uzrokuje oslabljenu funkciju štitaste žlezde).
The post Posle prvog meseca upotrebe PRIMED 7, osetila sam poboljšanje! appeared first on HASHIMOTO.
Presrećna sam što sam pronašla prirodni preparat koji mi je toliko pomogao
Dijagnoza Hashimoto tireoditis, tj. autoimuno zapaljenje štitne žlezde mi je postavljena pre 10 godina. 2 godine je praćena redovnim pregledima, a terapiju sam počela uzimati nakon porođaja, pre 8 godina. Od samog starta sam osećala umor, lupanje srca i oscilacije u težini. Sa terapijom, ti simptomi su nestali. Na kontrole idem na svakih 4-6 meseci, međutim, kada osetim neki od ovih simptoma, odem ranije na kontrolu i svaki put budem u pravu da mi je TSH izašao iz opsega dozvoljenih vrednosti.
Tada mi je povećavana doza euthyrox-a.
Tako se desilo i pre mog prvog konzumiranja PRIMEDA 7, 2016. godine. Počela sam opet osećati umor, dobila sam par kilograma više. Kao i ranije, rezultati su pokazali povećanje TSH prema gornjoj granici, tj. vrednost mu je bila 3,5. Doktor je želeo da mi poveća dozu leka euthyrox na 100mcg. Zamolila sam da probamo prvo sa PRIMEDom 7, za koji sam cula preko medija. Dao mi je 2 meseca. Nakon ponovljenih rezultata, 2 meseca nakon uzimanja primed-a 7, vrednost TSH je bila 2,9.
Umor je nestao, težina se vraćala u normalu, a ono što je najbitnije, TSH se smanjio, pa nije bilo potrebno povećati dozu leka.
Presrećna sam što sam pronašla prirodni preparat koji mi je toliko pomogao.
I po ko zna koji put
Hvala Vam sto postojite!!!
Nataša Milošević,
Valjevo
PORUČITE PRIMED 7 ONLINE: http://primed7.hashimoto.rs/
PRIMED 7 Tiromed je prirodan preparat, napravljen po proverenoj recepturi, na bazi meda i ekstrakta zelenih oraha. Ne sadrži veštačke boje, konzervanse i druge aditive.
Upotreba PRIMED 7 preparata se preporučuje u slučaju potrebe za nadoknadom joda, naročito kod osoba sa oslabljenom funkcijom štitaste žlezde (Hashimoto tireoiditis ili neki drugi proces koji uzrokuje oslabljenu funkciju štitaste žlezde).
The post Presrećna sam što sam pronašla prirodni preparat koji mi je toliko pomogao appeared first on HASHIMOTO.
Šta znači povišen, a šta znači smanjen nivo TSH?
TSH je jedan od najčešće određivanih parametara prilikom provere funkcije štitaste žlezde. Svako ko je makar jednom bio na pregledu kod endokrinologa zbog sumnje na poremećaj rada štitaste žlezde, je sigurno čuo za “TSH”.
Šta to može da deluje zbunjujuće kada je u pitanju TSH?
TSH je hormon koji se stvara u hipofizi, sa ciljem da stimuliše štitastu žlezdu da stvara T3 i T4 hormona. Dakle, i TSH je hormon, ali se ne stvara u štitastoj žlezdi, već u hipofizi, koja pored TSH stvara još nekoliko hormona pomoću kojih kontroliše rad svih žlezdi sa unutrašnjim lučenjem.
Nivo TSH može biti povećan ili smanjen, a uslovljen je očuvanom funkcijom hipofize, kao i nivoom tireoidnih hormona.
Stvaranje tireoidnih hormona i TSH regulisani su negativnom povratnom spregom. To znači da što je nivo tireoidnih hormona manji, nivo TSH je veći, i obrnuto.
Ukoliko je TSH povišen, to govori u prilog oslabljenoj funkciji štitaste žlezde, jer joj je potrebna dodatna stimulacija da bi stvarala dovoljnu količinu hormona.
Ukoliko je nivo TSH snižen, to može ukazati na pojačanu funkciju štitaste žlezde, pa se stimulacija od strane hipofize smanjuje. Postoji mogućnost da nivo TSH bude smanjen bez povećanja nivoa tireoidnih hormona. U ovom slučaju, uzrok može biti problem u funkcionisanju hipofize, koja jednostavno postepeno prestaje da proizvodi hormon TSH, nezavisno od nivoa tireoidnih hormona.
Poznavanje uloge i značaja nivoa TSH u regulisanju funkcije štitaste žlezde je veoma značajan parametar za postavljanje dijagnoze i praćenje uspeha lečenja poremećaja rada štitaste žlezde.
Ono što je veoma važno napomenuti jeste razlika u pristupu lečenju povećane smanjene funkcije štitaste žlezde.
Od prirodnih preparata koji
The post Šta znači povišen, a šta znači smanjen nivo TSH? appeared first on HASHIMOTO.
Pet nivoa razvoja Hašimoto tireoiditisa.
Hipotireoza može da bude uzrokovana atrofijom štitaste žlezde (tiroidne žlezde). Atrofija štitaste žlezde može biti rezultat hroničnog limfocitnog tireoiditisa, poznatog kao Hašimoto tireoiditis (Hashimoto tireoiditis), koji predstavlja autoimuno oboljenje štitne žlezde (tiroidne žlezde).
To znači da u određenom trenutku imuni sistem počne da proizvodi antitela na sopstvenu štitastu žlezdu i tako je „napada“ i smanjuje njenu funkiju (anti TPO tireoperoksidazna At- i Anti Tg antitela – tireoglobulinska At).
Udruženost sa drugim autoimunim bolestima.
U Hašimoto tireoiditisu (Hashimoto tireoiditisu), najčešćem uzroku hipotireoze, štitasta žlezda može biti povećana, pa hipotireoza često nastane godinama kasnije, jer se funkcionalna područja u štitastoj žlezdi (tiroidnoj žlezdi) postepeno uništavaju.
Ukoliko hipotireoza dugo godina ostane neprepoznata, imuni sistem biće u disbalansu, pa postoji rizik da se razviju i druge autoimune bolesti.
Pet nivoa razvoja Hašimotove bolesti.
U prvoj fazi osoba nema niti jedan znak bolesti i hormonalni status je u granicama referentnih vrednosti. Još uvek nema pojave antitela. Ova faza zove se i nulta faza. Ako u najbližoj porodici neko pati od ove bolesti potrebno je prevenirati bolest pravilnom ishranom, utvrđivanjem intolerancije na namirnice (food allergy test) kontrolisati stanje bakterijske crevne flore (omogućiti dobru zaštitu zida creva, smanjiti intestinalnu permeabilnost tj. propustljivost) suplementima, redovno se rekreirati i eventualno uraditi genetska testiranja.
U drugom stadijumu imune ćelije počinju napad na štitastu žlezdu i počinje stvaranje antitela. Hormoni tiroidne žlezde su još uvek u graničnim vrednostima.
U trećem, subkliničkom stadijumu, štitasta žlezda polako počinje da gubi sposobnost sinteze hormona. Postoji srednji stepen porasta TSH hormona, dok su T3 i T4 u okviru referentnih vrednosti.
U četvrtom stadijumu veći deo štitne žlezde je razoren i laboratorijski testovi pokazuju značajan pad proizvodnje hormona T3 i fT4. U ovoj fazi najčešće se dijagnostikuje Hašimoto i počinje se lečenje.
U petom stadijumu javljaju se i druge autoimune bolesti kao što su celijakija, psorijaza, Sjogren sindrom, reumatoidni artritis, lupus, multipla skleroza i dr.
Komplikacije nelečenog Hašimoto tireoiditisa.
Ako se ne leči, Hašimoto tireoiditis (Hashimoto thyreoiditis) može uzrokovati anemiju (mada se smatra da je obrnuto, tj. da anemija izaziva slabiji rad štitne žlezde), nisku temperaturu tela (hipotermiju), zatajenje srca (nizak puls, uporen rad srca).
Ovo stanje može napredovati do vrtoglavice, stupora ili kome (miksedemska koma), po život opasne komplikacije u kojoj se usporava disanje, osoba ima epileptične napade i nedovoljan protok krvi u mozak. Miksedemsku komu mogu podstaknuti izloženost hladnoći kao i infekcija, trauma i lekovi poput sedativa.
Primed 7 tiromed je prirodni preparat na bazi meda i ekstrakta mladog zelenog oraha. PRIMED 7 se preporučuje kod
oslabljenje funkcije štitaste žlezde (Hashimoto tireoiditis ili drugi proces koji dovodi do oštećenja funkcije štitaste žlezde), kao i kod povećane potrebe za unosom joda iz prirodnih izvora. Prirodan sastav preparata obezbeđuje dobru apsorpciju i iskorišćenost aktivnih sastojaka. Svakodnevnom upotrebom PRIMED 7 preparata obezbeđuje se optimalan dnevni unos joda. Blagotvorno deluje na simptome koji prate smanjenu funkciju štitaste žlezde, kao dopuna osnovnoj terapiji. Blagotvorno deluje na usporavanje toka Hashimoto tireoiditisa i pomaže očuvanje funkcije štitaste žlezde.
The post Pet nivoa razvoja Hašimoto tireoiditisa. appeared first on HASHIMOTO.
Kako gubiti kilograme u hipotireozi?


The post Kako gubiti kilograme u hipotireozi? appeared first on HASHIMOTO.